Başlangıç » Nüfus Cüzdanı » Nüfus Cüzdanı İşlemleri (Kimlik Kayıp Yenileme Değiştirme Nasıl Yapılır) NVİ

 
 

Nüfus Cüzdanı İşlemleri (Kimlik Kayıp Yenileme Değiştirme Nasıl Yapılır) NVİ

 

Google Reklamları

Kurum veya Firma Ara…

Nüfüs cüzdanı işlemi ikamet ettiğiniz ilin nüfus müdürlüğü tarafından yapılır.Nüfus cüzdanı (kimlik) ile ilgili tüm işlemleri aşağıdaki bilgilerde bulabilirsiniz.

Nüfus Cüzdanını Değiştirmek İstiyorum

Nüfus cüzdanınızı değiştirmek istiyorsanız elinizde bulunan nüfus cüzdanı ile bulunduğunuz ilin veya ilçenin nüfus müdürlüğüne değiştirmek istediğinizi belirtin.Bu işlem için Nüfus cüzdanı talep belgesi istenmez.Eğer 15 yaşından büyükseniz yanınızda 2 adet çekilmiş vesikalık fotağraf götürmeyi unutmayın.

Nüfus cüzdanımı kaybettim veya Çalındı(Nüfus cüzdanı kaybetme Cezası)

Nüfus cüzdanınızın kaybolması veya çalınması durumunda bulunguğunuz mahallenin muhtarlığından nüfus cüzdanı talep belgesi almanız gerekir.Nüfus cüzdanı talep belgesi ile 2 adet fotoğrafı nüfus müdürlüğüne giderek kimliğinizi tekrardan alabilirsiniz.Ayrıca nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz için nüfus müdürlüğüne 73 tl para cezası ödersiniz.Nüfus cüzdanı çalınma durumunda herhangi bir ceza ödenmez.(Çalınma durumunu ispat etmeniz lazım.)

18 Yaşından Küçüklerin Nüfus Cüzdanı Alma İşlemi

18 yaşından küçüklerin nüfus cüzdanını alma işlemini anne,baba veya vasileri alabilir.Kaybetme,değiştirme,yenileme işlemlerini bu kişiler yapabilir.

Nüfus Cüzdanına Kaç Yaşında Fotoğraf Yapıştırılması Gerekmektedir

Vatandaşın 15 yaşından büyük olması durumunda vesikalık fotoğraf nüfus müdürlüğü tarafından yapıştırılır.

Nüfus Cüzdanında Tc Kimlik Numarası Olması Zorunlumudur

Nüfus cüzdanınıza tc kimlik numaranız yoksa birçok resmi kurumda sıkıntı yaşayabilirsiniz.Tc Kimlik numaranız yoksa nüfus müdürlüğünde hızlı bir şekilde temin etmenizi öneririz.

Nüfus Cüzdanı (Kimlik) Kaybetme Durumunda Gazeteye veya Polis Merkezi Müraacat Etmelimiyim

Nüfus cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda gazeteye veya polis merkezine müraacat etmeniz kendinizin yapacağınız bir işlemdir.Yeni nüfus cüzdanını çıkartığınız zaman eski nüfus cüzdanı hukuken geçersin sayılmaktadır.

 

 

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed

Sorry, but you cannot leave a comment for this post.

Google Reklamları

Son Yazılar

ÇAKRAK OTO DİZAYN

ÇAKRAK OTO DİZAYN müşteri yetkilisine nasıl bağlanırım diye düşünüyorsanız ve şikayetiniz, öneriniz veya isteğiniz varsa hızlı bir şekilde müşteri...

 

FOTONET FOTOĞRAFÇILIK

FOTONET FOTOĞRAFÇILIK EYÜP İSTANBUL müşteri yetkilisine nasıl bağlanırım diye düşünüyorsanız ve şikayetiniz, öneriniz veya isteğiniz varsa hızlı...